ZAPAROWANE SZYBY – CO MOŻE BYĆ PRZYCZYNĄ I JAK ROZWIĄZAĆ PROBLEM?

ZAPAROWANE SZYBY – CO MOŻE BYĆ PRZYCZYNĄ I JAK ROZWIĄZAĆ PROBLEM?

Parujące szyby w samochodzie to zmora wszystkich kierowców, zwłaszcza zimą, gdy para zamarza, a jej usunięcie jest niezwykle trudne. Widoczność staje się bardzo ograniczona, a o wypadek nietrudno. Czy istnieją jakieś proste sposoby na pozbycie się zaparowanych szyb?

PRZYCZYNY PAROWANIA SZYB

Jest wiele powodów takiego stanu rzeczy i nie da się definitywnie określić, dlaczego tak się dzieje. W porze zimowej wahania temperatury są na porządku dziennym  i występują częste opady deszczu lub śniegu. W rezultacie we wnętrzu auta dochodzi do nagromadzenia wilgoci, która przyczynia się do zaparowania lub oszronienia szyb.

Kolejnym z powodów może być zapchany filtr kabinowy. Niestety większość kierowców zwraca na niego uwagę podczas serwisowania klimatyzacji, czyli dopiero na wiosnę. A to duży błąd, ponieważ brudny, zapchany filtr przeciwpyłkowy jest czynnikiem, który wpływa na zaparowanie szyb, które później trudno odparować.

Równie częstą przyczyną parowania szyb jest nienależyta eksploatacja nawiewów. Kłopot ten widoczny jest wtedy, kiedy kierowcy korzystają z nawiewu tak, że powietrze rozprzestrzenia się w środku samochodu. A wystarczy tylko pobierać je z zewnątrz.

ZAPOBIEGANIE

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że czyste szyby w aucie są bardzo ważne. I to nie tylko ze względów estetycznych. Brud zgromadzony na szybie powoduje osadzanie się na niej wilgoci. Należy zatem precyzyjne umyć szybę i dodatkowo zastosować specjalnie przeznaczony do tego środek chemiczny, który będzie przeciwdziałał parowaniu szyb. Nie dość, że wyczyści on szybę, to jeszcze pozostawi na jej powierzchni specjalną warstwę ochronną.

Zabezpieczyć można także tapicerkę pojazdu, w której również gromadzi się wilgoć. Co ważne, należy nie tylko przeciwdziałać dostawaniu się wilgoci, ale także pozbyć się już obecnej. Jak? Na początek warto przewietrzyć pojazd. W przypadku, gdy stoi on w garażu, zostawmy uchylone szyby, aby świeże powietrze mogło swobodnie przepływać. Kolejnym etapem powinno być bardzo dokładne odkurzenie wnętrza samochodu.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do postępowania w przypadku zaparowanych szyb, warto zasięgnąć opinii specjalisty http://www.impwar.pl/.

Dodaj komentarz