Na czym polega tuning wizualny auta?

Na czym polega tuning wizualny auta?

Każdy właściciel pojazdu chce, by jego auto dobrze się prezentowało. Niektórzy jednak przykładają do wyglądu samochodu niezwykle dużą wagę i chcą, aby wyróżniał się on na tle innych. W takim przypadku często decydują się na tzw. tuning wizualny auta, w ramach którego mogą wymienić ramki na rejestracje, felgi, koła czy okleić samochód. Na czym dokładnie polega tuning wizualny auta i jakie czynności w jego ramach są dozwolone? Podpowiadamy.

Czym jest tuning wizualny auta?

Tuning wizualny auta to pojęcie, które odnosi się do zmiany standardowego, a więc fabrycznego wyglądu samochodu. Tuning optyczny jest łatwiejszy do przeprowadzenia niż tuning mechaniczny, w ramach którego wykonuje się różnego rodzaju działania, których celem jest zwiększenie mocy silnika czy sprawności poszczególnych układów. Co więcej, tuning wizualny jest również zazwyczaj bezpieczniejszy, jeżeli tylko zostanie odpowiednio przeprowadzony. 

Tuning optyczny dotyczy więc wizualnych modyfikacji samochodu. Jeżeli jednak jest on wykonywany w sposób nieprzemyślany, może mieć wpływ na parametry techniczne samochodu, ponieważ na przykład wtedy kiedy zamontujemy zbyt wiele dodatkowych elementów wyposażenia, masa auta wzrośnie lub pogorszą się jego właściwości aerodynamiczne.

Jak przeprowadzić wizualny tuning auta?

Optyczny tuning auta można wykonać samodzielnie lub powierzyć to zadanie profesjonalistom. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, a przede wszystkim, jakim budżetem dysponujemy. Jeśli nie chcemy korzystać z pomocy specjalistów, wówczas możemy zdecydować się na przykład na zmianę elementów takich jak ramki na rejestracje, felgi, czy wymianę niektórych części wyposażenia, na przykład podłokietników. Takie działania nie powinny być zbyt kosztowne i trudne do wykonania samodzielnie. 

Jeżeli jednak zależy nam na tym, by nasze auto zyskało zupełnie nowy wygląd, wówczas w ramach profesjonalnego tuningu wizualnego możemy skorzystać z usługi przyciemniania szyb, carwrappingu, czyli oklejania specjalną folią, a także lakierowania lub chromowania felg. Wśród bardziej zaawansowanych modyfikacji, jakie wykonują profesjonaliści w ramach tuningu optycznego wymienia się poszerzanie lub pochylanie kół, a także podnoszenie lub opuszczanie zawieszenia.

Czy warto przeprowadzić tuning wizualny auta?

Decyzję o wykonaniu tuningu wizualnego auta warto dobrze przemyśleć i zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć, a także jakim budżetem dysponujemy. Jeżeli zależy nam na tym, by nasze auto dobrze się prezentowało, lecz nie chcemy wprowadzać istotnych modyfikacji, wówczas możemy zdecydować się na przykład na dobór kolorowych lub stylowych czarnych ramek na rejestrację, a także zmianę felg na bardziej efektowne. Jeżeli jednak zależy nam na tym, by nasze auto wyróżniało się na tle innych, wówczas możemy poprosić o pomoc profesjonalistów i wykonać szereg działań, dzięki którym nasz pojazd będzie istotnie zmieniony. Jednak zwłaszcza w przypadku kosztownych modeli, warto zastanowić się, czy takie działania nie wpłyną na obniżenie wartości pojazdu.

Dodaj komentarz