JAK SFINANSOWAĆ ZAKUP WYMARZONEGO AUTA? / KREDYT SAMOCHODOWY

JAK SFINANSOWAĆ ZAKUP WYMARZONEGO AUTA? / KREDYT SAMOCHODOWY

Około 400 tysięcy. Dokładnie tyle praw jazdy wydawanych jest rocznie w Polsce. Widać więc wyraźnie, że zapotrzebowanie na poruszanie się samochodem jako głównym środkiem komunikacyjnym jest w naszym kraju ogromne. Każdy, kto tylko zda egzaminy uprawniające go do prowadzenia auta, marzy jednocześnie o własnym pojeździe mechanicznym. Nie każdy niestety ma na to wystarczające środki. Jak je zdobyć i za co Polacy kupują pierwszy samochód? Sprawdź już teraz.

Samochody Polaków

Statystyczny samochód, jaki porusza się po polskich drogach, warty jest ponad 30 000 złotych. Najczęściej nabywamy auta na rynku wtórnym, a ich średni wiek to 11 lat. Patrząc na nasze oszczędności, widać wyraźnie, że tylko nielicznych stać na własny samochód. „Zaskórniaki” posiada połowa z nas i najczęściej nie przekraczają one 10 000 złotych.

Jednocześnie statystyki wskazują, że chcemy mieć coraz nowsze i droższe auta. Te są dla nas nie tylko niezbędnymi gadżetami, ale również symbolem prestiżu społecznego. To dlatego decydujemy się na pożyczki albo kredyt samochodowy, by tylko spełnić swoje marzenie. Nie jest to zły pomysł, o ile decyzja o takim zobowiązaniu zostanie podjęta rzeczywiście racjonalnie, a nie będzie podyktowana jedynie emocjami.

Jeśli kredyt samochodowy, to jaki?

Banki oferują nam różne produkty, dzięki którym możemy spełnić marzenie o własnym aucie. Najpopularniejszą formą jest kredyt gotówkowy na dowolny cel. O ile tylko kredytobiorca wykazuje niezbędną zdolność kredytową (wyliczaną najczęściej na podstawie wysokości źródła głównego dochodu), może liczyć na finansowe wsparcie. Kredyt na dowolny cel daje kredytobiorcy pełną swobodę w decydowaniu o przeznaczeniu pozyskanych środków. Bank nie rozlicza go z tego tytułu.

Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeśli pod uwagę weźmiemy celowy kredyt na samochód. Bank żąda wskazania konkretnego celu, a potem udokumentowania jego zakupu. Dobrą wiadomością jest zaś to, że kredyt samochodowy może zaciągać osoba prywatna albo firma, a auto może być nabywane z salonu, komisu albo od prywatnego właściciela. Coraz częściej procedura przyznania takiego zobowiązania przebiega na preferencyjnych warunkach, bo przecież pojazd staje się dodatkowym zabezpieczeniem przed ewentualną niewypłacalnością kredytobiorcy. Zobowiązanie tego rodzaju jest też dlatego tańsze.

Inne formy finansowego wsparcia

Ci, którzy marzą o własnym aucie, mogą nierzadko liczyć na wsparcie rodziny – szczególnie jeśli ma to być pierwszy samochód. W gę wchodzi także pożyczka od przyjaciół albo zobowiązanie finansowe zaciągane w instytucjach pozabankowych. Osobiście takiego rozwiązania nie polecamy, ponieważ najczęściej wiąże się z niekorzystnymi warunkami i horrendalnym oprocentowaniem. Firmy mogą też korzystać z leasingu, jednak należy wiedzieć, że w jego przypadku leasingobiorca nie staje się od razu właścicielem pojazdu.

Dodaj komentarz