Opony są jednym z najważniejszych elementów zapewniających nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy. Ważne jest więc, aby odpowiednio o nie dbać oraz wymieniać je wtedy, kiedy nadejdzie na to pora.

Stan ogumienia – czy już czas na wymianę?

Stan ogumienia możemy w łatwy sposób sprawdzić sami i ocenić, czy należy je już wymienić. Jak to zrobić? Wystarczy linijką zmierzyć głębokość bieżnika. Jeżeli nie spada on poniżej 3 mm w przypadku opon letnich i 4 mm w przypadku opon zimowych są one jeszcze zdatne do jazdy. Jednak osiągnięcie tego pułapu oznacza, że należy jak najszybciej rozejrzeć się za nowymi oponami. Niektórzy podają wartość 1,6 mm, jako minimalną wartość, jednak jest to już bieżnik, który znacznie wydłuża drogę hamowania, a tym samym obniża bezpieczeństwo jazdy. Nie tylko stan bieżnika świadczy o przydatności opony. Aby skutecznie określić jej stan, należy dokładnie zbadać także jej ścianki. Najmniejsza bulwa lub pęknięcie całkowicie dyskwalifikuje taką oponę. Jest to znak, że koniecznie trzeba ją wymienić, zanim się rozerwie i narobi jeszcze większych szkód. Na oponie znajduje się również wybita data produkcji. Jeżeli od tego czasu minęło już 6 lat, ogumienie należy wymienić, ponieważ guma parcieje i traci swoje właściwości.

Jak wybrać oponę i co dalej?

Jeżeli po sprawdzeniu wszystkich aspektów, zdecydujemy się na wymianę ogumienia, należy sprawdzić jej rozmiar wybity na oponie obok literki „R” oraz jej wysokość i szerokość. Możemy zdecydować się również na gumy o niższym profilu, jednak wtedy auto znacznie straci na przyczepności na mokrych powierzchniach. Jeżeli posiadamy auto, którego wiek przekracza 15 lat, nie warto inwestować w drogie opony letnie, które przekroczą wartość auta. Takie natomiast warto kupić dla młodego samochodu, który ma około 5 lat. Po dokonaniu zakupu należy udać się do zakładu wulkanizacyjnego, gdzie mechanicy wymienią gumy oraz odpowiednio je wyważą. W przypadku sezonowych zmian również ocenią stan ogumienia i powiedzą, czy nadają się one jeszcze na następny sezon. Sezonowej wymiany możemy również dokonać sami, o ile posiadamy dwa komplety kół – zimowe i letnie.