Z pewnością każdy, nawet początkujący kierowca doskonale wie, że jeden z ważniejszych podziałów opon, to ten na letnie i zimowe. Ale wiele osób mówiąc o potrzebie zakupu ogumienia mówi po prostu, że szuka „piętnastek” czy „szesnastek”. Jednak musimy pamiętać, że taka rozmiarówka tyczy się jedynie rozmiaru felgi, a ważne są również pozostałe parametry. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając opony?

Co jest najważniejsze?

Oczywiście na początek musimy wiedzieć, jaki rozmiar opon potrzebujemy. A w tym pomogą nam oznaczenia z boku opony. Jeśli więc posiadamy stare opony, bez problemu to sprawdzimy. Możemy też skorzystać z konfiguratorów, znajdujących się na stronach producentów opon, które wskażą nam polecany do naszego samochodu rozmiar opon. Oczywiście warto też doradzić się eksperta w sklepie z oponami.

Zanim kupimy opony

Musimy zdać sobie sprawę, że kupując opony letnie czy zimowe warto zadać sobie kilka pytań. Przede wszystkim, jak wygląda nasz styl jazdy. Czy jeździmy spokojnie, czy może dynamicznie i „wyścigowo”? Czy zwykle wybieramy krótkie trasy po mieście, czy często wyjeżdżamy na dłuższe wycieczki po całym kraju czy do innych krajów europejskich. Przy doborze opon liczy się naprawdę wszystko. To, po jakiej drodze zwykle jeździmy, w jakiej strefie klimatycznej mieszkamy, czy często pokonujemy zakręty, z jaką prędkością pokonujemy trasy.

Warto sobie również odpowiedzieć na pytanie, na czym nam najbardziej zależy. Czy opona ma być przyczepna na mokrej powierzchni, ma dawać nam lesze osiągi, mniejsze zużycie paliwa, a może zapewnić niski poziom hałasu? Te wszystkie informacje możemy sprawdzić na etykietach opon, z których dowiemy się m.in., jaka jest efektywność paliwowa,  przyczepność czy właśnie poziom hałasu.

Kolejna kwestia to finanse. Ile jesteśmy w stanie wydać na opony? Pamiętajmy, że jeśli nasze autko ma już kilkanaście lat, to czasami naprawdę nie warto wydawać dużo pieniędzy na opony z najwyższej półki. Dla nowych aut bardziej opłaca się kupować opony jakości premium. Tym bardziej, że wydatek może nam się szybko zwrócić, jeśli powiedzmy opona ma dobrą efektywność paliwową i obniży zużycie paliwa.