Stojąc przed wyborem kupna samochodu, zadajemy sobie wiele pytań, przeglądamy wiele ofert i nie wiemy co wybrać. Stajemy przed wyborem – diesel czy benzyna? Co przemawia na korzyść, a co na niekorzyść tych dwóch różnych rodzajów silników?

Plusy i minusy diesla

Auta z silnikiem diesla są zdecydowanie droższe w zakupie od silników benzynowych, ale rekompensują to niższym spalaniem. Dlatego samochody te będą idealne dla osób, które podróżują często i na spore odległości. Auta z silnikiem diesla, inaczej zwanym wysokoprężnym, nie tylko są droższe od tych z napędem benzynowym, ale również o wiele bardziej wymagające. Przede wszystkim jeśli chodzi o jakość paliwa, diesel jest pod tym względem bardzo czuły, dlatego należy wybierać paliwo tylko najlepszej jakości. Nie warto tu oszczędzać, ponieważ możemy narobić ogromnych szkód. Aby wydłużyć żywotność diesla, warto również pamiętać o wymianie oleju co kilkanaście tysięcy przejechanych kilometrów, np. w serwisie http://www.impwar.pl/. Warto również dodać, że silniki diesla dużo wolniej się nagrzewają, co może być sporym utrudnieniem podczas mrozów czy niższych temperatur.

Plusy i minusy silnika benzynowego 

Wiemy już, że samochody napędzane tym rodzajem silnika są tańsze od diesla. Są to silniki lżejsze od wysokoprężnych, o wiele tańsze w eksploatacji, a ich praca jest bardziej cicha niż w silnikach diesla. Jednak ma dużo większe spalanie, więc biorąc pod uwagę ceny benzyny oraz oleju napędowego, tankując zapłacimy o wiele więcej. Jest także nieco mniej wytrzymały od silnika wysokoprężnego. Samochód z silnikiem benzynowym będzie idealnym wyborem dla ludzi, którzy mało podróżują.

Decydując się na konkretną jednostkę napędową, musimy przeanalizować sposób eksploatacji samochodu i zwyczajnie policzyć, czy warto zainwestować w mniej paliwożerny, ale droższy w zakupie i serwisowaniu silnik diesla, czy też wybrać prostą konstrukcję benzynową, która daje większą radość z jazdy, okupioną niestety wyższym zużyciem paliwa.