Nasze polskie drogi pozostawiają wiele do życzenia i niestety najbardziej przekonują się o tym kierowcy. Gdy praca i inne obowiązki zmuszają do codziennego pokonywania jakiejś określonej trasy w złych warunkach drogowych, to najbardziej cierpi na tym zawieszenie. Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić i kiedy udać się do mechanika, aby nie narazić się na ogromne wydatki?

Zawieszenie – istotna część naszego samochodu

Zawieszenie jest jednym z fundamentalnych elementów pojazdu. Wpływa ono na panowanie nad samochodem podczas jazdy oraz na długość drogi hamowania. A to w niebezpiecznych sytuacjach na drodze jest niezwykle istotne. Ponadto znacząco przekłada się na komfort podróży.

Najprościej rzecz ujmując, zawieszenie oraz jego istotne elementy – amortyzatory – odpowiadają za utrzymywanie jak najczęstszego kontaktu koła z nawierzchnią, które powinno chronić przed nadmiernym przechyłem nadwozia.

Następstwa zużytego zawieszenia

Jednymi z elementów zawieszenia, które najczęściej ulegają wyeksploatowaniu, są amortyzatory. Ich uszkodzenie powoduje, że kierowca w pewnym stopniu zostaje pozbawiony możliwości kontroli samochodu – głównie jeśli chodzi o zmianę kierunku jazdy i skuteczne hamowanie. Niebezpieczeństwo zwiększa się zwłaszcza przy jeździe po bardziej nierównych drogach lub podczas opadów deszczu czy śniegu. W przypadku zużytych amortyzatorów droga hamowania może wydłużyć się aż o 30%! Również omijanie przeszkody może być w tym przypadku bardzo niebezpieczne. Należy pamiętać, że zużyte amortyzatory powodują szybsze zużycie innych elementów zawieszenia, takich jak wahacze, łącznik stabilizatorów (co generuje głośne stuki) oraz końcówki drążków.

Wizyta u mechanika

Zawieszenie należy skontrolować minimum raz w roku, udając się do specjalistycznego warsztatu samochodowego http://www.impwar.pl/. Można także przyjąć okres 20 00-30 000 km pomiędzy badaniami. W przypadku utraty optymalnej geometrii mogą wystąpić drgania i ściąganie auta w jedną ze stron. Jeśli nasz samochód brał udział w na pierwszy rzut oka niepozornej stłuczce, to również warto udać się do specjalisty, by skontrolować zbieżność i inne parametry podwozia.