Zobacz co powinieneś wiedzieć kupując samochód na kredyt. Poznaj rodzaje kredytu samochodowego? Zobacz jakie są formy zabezpieczenia kredytu i inne kwestie, na które warto zwrócić uwagę kupując auto na raty?

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym, który przeznaczony jest na pokrycie kosztów zakupu pojazdu. Udzielany jest on na zakup nie tylko samochodów osobowych, ale również pojazdów ciężarowych, skuterów, motocykli, quadów, przyczep campingowych i towarowych, pojazdów typu camper, minibusy oraz sprzęty pływające takie jak, jachty, motorówki, żaglówki lub łodzie.

Kto może otrzymać kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy oferowany jest osobom, które posiadają zdolność do czynności prawnych oraz osiągają stały dochód z tytułu: umowy o pracę, emerytury, renty, prowadzonej działalności gospodarczej, działalności rolniczej i innej udokumentowanej działalności.

Wiek pojazdu a kredyt

Kredyt samochodowy nie posiada ograniczenia wieku pojazdu. Można za jego pomocą sfinansować zakup nowego lub używanego pojazdu. Z reguły nie ma też znaczenia, gdzie kupujemy auto – czy będzie to  samochód z salonu, komisu, czy od osoby prywatnej. Coraz częściej w ofercie instytucji, które udzielają kredytów można znaleźć także możliwość sfinansowania aut zza granicy.

Rodzaje kredytu samochodowego

Wyróżniamy trzy typy kredytu na samochód:

  • Standardowy kredyt samochodowy polega na comiesięcznej spłacie rat kapitałowo-odsetkowych (zazwyczaj równych rat) przez określony w umowie czas kredytu. Minimalny okres tego zobowiązania wynosi 6 miesięcy, a maksymalny nawet do 10 lat. Banki same ustalają wymaganą wysokość wkładu własnego. Zazwyczaj nie jest on jednak wymagany.
  • Jednoratowy kredyt na samochód, który oferowany jest zazwyczaj przez autobanki. Jego największą zaletą jest to, że nie jest oprocentowany. Są to tzw. kredyty 50/50 lub 60/40. W tym przypadku kredyt spłacany jest w dwóch ratach – pierwsza wynosi co najmniej połowę wartości auta i jest wpłacana przed jego odbiorem. Druga transzę zobowiązania należy wpłacić w czasie określonym w zawartej umowie.
  • Kredyt balonowy – spłacany jest w ratach, ostatnia z nich jest największa i wynosi nawet do połowy wartości samochodu. Masz w tym przypadku trzy możliwości spłaty końcowej raty: zostawić samochód w rozliczeniu dilerowi (wyceni go, a jego wartość będzie pierwszą wpłatą na nowe auto), spłacić ratę balonową jednorazowo lub rozłożyć na raty. Kredyt z ratą balonową jest najkorzystniejszy przede wszystkim dla osób, które chcą co kilka lat wymieniać samochód na nowy.

Formy zabezpieczenia kredytu

Banki stosują kilka rodzajów zabezpieczeń kredytu samochodowego. Najczęściej są to:

  • zastaw rejestrowy,
  • przewłaszczenie lub depozyt karty pojazdów(bank jest w tym przypadku współwłaścicielem pojazdu),
  • cesja praw z polisy AC.

Dzięki powyższym zabezpieczeniom kredyt jest tańszy. Banki zmniejszają bowiem ryzyko udzielenia kredytu.