Każdy kierowca dbający o bezpieczeństwo swoje, swoich najbliższych i innych uczestników ruchu drogowego pamięta o sezonowej wymianie opon dwa razy do roku. Czy zastanawialiście się czasem czym różnią się opony letnie od zimowy i jak wielkie są różnice między nimi?

Zacznijmy od wyglądu

Opona letnia ma zdecydowanie mniej rowków i innych nacięć na swojej powierzchni. Są oto opony przeznaczone do jazdy głównie po suchych nawierzchniach, a im większą powierzchnią opona styka się z podłożem, tym zapewnia nam krótszy czas hamowania. Żeby jednak samochód nie stał bezużyteczny w deszczowe dni producenci opon pozostawili część rowków i nacięć, aby służyły jako kanaliki odprowadzające wodę tak, aby opona nie straciła swoich właściwości na mokrej nawierzchni.

Natomiast w opona zimowa jest cała ponacinana, pełna rowków i lamek (w oponie zimowej jest ich nawet 5 razy więcej niż w letniej). Po co? Po to, aby opona mogła “wgryzać się” w śnieg, zapewniając większą przyczepność na zaśnieżonych nawierzchniach. Kanaliki do odpływu wody są znacznie szersze od tych w oponach letni, aby dobrze odprowadzać nie tylko wodę, ale i błoto pośniegowe.

Właściwości

W skład mieszanki do produkcji opon letnich stosuje się sadzę i kauczuk, dzięki czemu zużywają się one znacznie wolniej od opon zimowych. Znacznie lepiej sprawdza się też w starciu z wysokimi temperaturami. Opona letnia jest cichsza i oszczędna, jednak w temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza traci swoje elastyczne właściwości i twardnieje.

Opona zimowa, oprócz kauczuku i sadzy jest wzbogacona dodatkowo o krzemionkę, dzięki czemu opona nie traci swoich elastycznych właściwości w niskich temperaturach.

Dlaczego warto pamiętać o regularniej wymianie opon?

Źle dobrane do warunków atmosferycznych opony mogą prowadzić nie tylko do szybszego zużycia ich, ale również do bardzo niebezpiecznych sytuacji na drodze. Nie warto więc ryzykować pieniędzy, ani tym bardziej życia. Lepiej regularnie wymieniać opony w swoim samochodzie w autoryzowanych punktach serwisowych http://www.impwar.pl/.